Soft Dondurma İşi Karlı Mıdır?

Öncelikle ilk olarak şunu söyleyebiliriz ki soft dondurma işi zor bir iş değildir ve işletmenize veya satış noktanıza bağlı olarak çok karlı olabilecek bir iştir. Bu işe uygun bir iş yeriniz var ise soft dondurma satarak günlük hasılatınızı ve karlılığınızı ciddi ölçüde arttırmaya aday olabilirsiniz.

Nerden Başlamalıyım?

İşletmenizde ürünlerinize ek olarak soft dondurma’da eklemek istiyorsanız kendinize 5 soru sormanız gereklidir:

 1. Soft dondurmanın makinede hazır hale gelmesi için her gün bu işe (hazırlık aşaması için) ayıracağınız 30 dakikanız var mı?
 2. Soft dondurma seven müşterileri memnun etmek ve onlara güzel sunumlar yapmaya istekli miyim?
 3. Makine alım ve soft dondurma ham maddesi tedarikçileri ile işe başlama sürecinde size doğru yolu gösterecek firmalara iletişime geçebilecek misiniz?
 4. Makine firmalarının ablukasından kurtulup iş planınızı doğru bir şekilde yapabilecek misiniz?
 5. Ve son olarak işletmeniz soft dondurma satışına uygun bir konumda mıdır?

Bu sorulara “Evet” cevabı verebiliyorsanız doğru yoldasınız demektir. Okumaya devam edin..

Her iyi iş planı iyi ürün ve iyi makineyle başlar. Yapacağınız soft dondurmadan verim alamayacaksanız dondurma satmak mantıklı değildir. Şimdi 2 bölümde bu işi analiz edelim ve bu iş işe işletmenizde para kazanıp kazanamayacağınıza bakalım.

İlk Bölüm

 • Yapmak istediğimiz soft dondurma işi ile ilgili ilk şey makine seçimidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir çok marka ve model vardır. Makineler marka ve modellere ayrılsada birde kendi içlerinde özelliklere ayrılmaktadır. Pompalı sistemler, pompasız sistemler, otomatik sistemler, diye onlarca alt başlık açabiliriz. Bu teknik konulara fazla girmeyeceğiz çünkü zaten “iyi bir makine firması” noktanıza en uygun makineyi size sunacaktır.
 • Yapılması gereken ikinci konu ise nasıl ve hangi çeşit dondurma satmamız gerektiğidir. İşletmeniz daha çok yaya trafiğinin olduğu bir noktada ise külah çeşitleryile sunumunuzu çeşitlendirebilir ve iş planınızı buna göre çeşitlendirebilirsiniz. Eğer işletmeniz insanların dinlendikleri ve oturarak vakit geçirdikleri bir işletme ise o zaman da kaplar ve çeşitli sunum teknikleriyle çeşitlendirebilirsiniz. Bu konuda da kararınızı verdiğiniz diyelim.
 • Hangi çeşit dondurma satmak istediğimizi düşünmeye geldi sıra. Türkiye’de en çok tercih edilen seçenek vanilyalı soft dondurmadır ve satışa oranı %70 gibi bir rakamdır. Bunun ardından %20-25 gibi bir oranla kakaolu gelir ve kalan %5-10’luk bir kısmı da çilek, mango, ananas, kivi diye gider. Çevrenizdeki dondurma satan rakiplerinizi inceleyip onlardan daha farklı birşeyler yapmanız gerekebilir. Veya aynı çeşitleri yapacaksanız da onlardan daha iyi yapmanız gerekir ki tercih sebebi olun. Ya standart olarak Vanilya-Kakao, veya standartın dışına çıkıp Vanilya-Meyveli (Çilek, Mango, Ananas vb.) olarak tercihinizi yapabilirsiniz. Tavsiyemiz hangi çeşitleri sunmaya karar verirseniz sürekli aynı çeşitlerle devam etmeniz yönündedir. Bir gün çikolata, bir gün çilek, başka bir gün mango olarak devam etmeniz müşteri kaybınıza sebep olabilir. İnsanlar sevdikleri ürünü her geldiklerinde bulmak ister.

İkinci Bölüm

 • En önemli konulardan biri de size standart (her daim aynı lezzet) ürün sunan bir tedarikçi ile anlaşmanızdır. Piyasada her geçen gün mantar gibi çoğalan soft dondurma tozu üreticileri(!) türemektedir. Makinecisinden tutunda sıradan bir dondurma satıcısı dahi bu işe girmek istemektedir. Ve her sene 3-5 tane yeni marka piyasaya çıkıyor ve kayboluyor. Süt işi ciddi bir iş olduğu için ciddi üretim yapan firmalardan tedarik edilmelidir. Kaliteli ürün size her zaman müşteri artışı ile dönüş yapacaktır. Fromate markalı ürünlerimizin üretim tesis videosunu izleyebilirsiniz. Ürünlerimiz her daim standart tat ve kıvamdadır.
 • Bir başka başlık ise günlük kaç külah dondurma satabilirsiniz? Bu soru bir çok girişmci tarafından merak edilmekte ve bize de sürekli sorulmaktadır. Külah satış adediniz konusunda yukarıda bahsettiğimiz hususların dışında işletmenizin yeri konumu ve insan trafiği gibi bir çok etkene bağlıdır. “İyi” işletilen bir kafe restoran tarzı bir işletme için yaptığımız araştırmalarla mevcut müşteri tabanının yaklaşık % 10’u dondurma satın alacaktır. Eğer dondurma satışınızı külah olacak ise iyi bir çağırıcı bir standla yoldan geçenlerin de %4-5’lik bir kısmının dikkatini çekebilirsiniz.. Tabi unutmayalım ki bu her iki husus iyi işletilen noktalar için geçerlidir.

Ve Karlılık..

Dondurma külah maliyetiniz ile ilgili kendi ürünümüz olan Fromate Soft Donduram Tozundan örnek vermemiz gerekecek. 2020 yaz sezonu için bir paket (3 litre süt ile karışan) ürün fiyatımız 15 TL. Bu bir paket ürün 3 litre süt ile karışmakta ve bu karışımdan 53 külah (70 Gr./Porsiyon) dondurma elde edilmektedir. 3 litre süt için ortalama rakam 10-10,50 TL’dir. Bunu bir paket ürün ile topladığımız zaman 25 TL’ye 3750 Gramlık bir soft dondurma hammaddesi elde edersiniz. 25 TL / 53 Külah dediğimiz zamanda 0,45-0,47 kuruşluk bir külah maliyetiniz olur.

1 Külah dondurma satış fiyatı 1,50 TL ile 2 TL arası değişmektedir. 2 TL’ye satacağınız her külah için 1,53 TL kar elde edersiniz.

Sonuç

Genel olarak soft dondurma işi ile ilgili konu başlıklarımız bu şekildedir. Aklınıza takılan farklı sorular var ise WhatsApp hattımızdan firmamıza dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Not : Kısaca; İyi Makine, İyi Ürün ve İyi Hizmet Size Kar Ettirir.

İlgili Yazılar

Soft Dondurma : Soft Dondurma

Soft Dondurma Makinesi : Soft Dondurma Makinesi

Fromate Soft Dondurma Hazır Karışım : Fromate Soft Dondurma

Fromate Markalı Ürünler Üretim Tesis Videosu : Üretim Tesisi Videosu


Yazımızda genel olarak soft dondurma işi ve sektörle ilgili başlıca konuları kısa kısa yazmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi için sitemizi inceleyebilir veya aklınıza takılan tim soruları aşağıdaki yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Veya Sık Sorulan Sorular sayfamıza da göz atabilirsiniz.

2 Yorum. Yeni Yorum

 • Soft dondurmadan kapta farklı soslarla iyi sunumla daha değişik şeyler çıkarsak daha etkileyici olmaz mi

  Cevapla
  • Merhaba Nevzat Bey, öncelikle sitemizi ziyaret ettiğiniz için teşekkür ederiz. Müşterilerimiz soft dondurma servislerini kapta ve üzerine çeşitli meyve veya şekerlemeler ile süsleme yaparak satışa sundukları zaman elde ettikleri karlılık klasik külahta satılan bir soft dondurmaya oranla çok daha yüksek olmaktadır. Tüm müşterilerimizi de bu konuda bilgilendiriyor ve çeşitli farklı sunum öğeleri/çeşitleri tavsiye ediyoruz. Bu sene soft dondurma ve frozen yoğurt sunumlarıyla ilgili topping çeşitlerimiz de kısa bir süre içerisinde stoklarımızda olacaktır. İyi günler, bol kazançlar dileriz.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü