Soft Dondurma Makinesi

Soft Dondurma Makinesi, soft dondurma iş yapmak isteyenler için araştırmaya başlamaları gereken ilk noktadır. Soft dondurma makinenizi temin ettikten sonra ham madde arayışınız başlayabilir. Soft dondurma, soft dondurma makinelerinin -10’a varan iç silindirlerinin içerisinde kıvam alan sütlü bir karışımdır. Gelato (İtalyan Dondurma) veya klasik dondurmalara nazaran hazırlanması daha kolay olan bir dondurmadır. ( Soft Dondurma İle İlgili Yazımız : Soft Dondurma )

Büyük zincir mağazalarda (McDonalds, Burger King vs.) ve dünyada uzun yıllardır var olan soft dondurma ülkemizde de son 3-4 yıldır rağbet görmekte ve her geçen sene bu işe girmek isteyenlerin sayısı da artmaktadır. Kısacası para kazanmak herkes bu işe girmek istemiştir fakat gerek Türkiye’deki soft dondurma makinesi fiyatları gerekse soft dondurma satışı yapacakları uygun bir yer bulamama, bulsa bile dükkan sahipleri tarafından istenilen yüksek kira talepleri bir çok kişinin bu işi yapmasına fırsat vermemiştir.

Soft dondurma işine girmek isteyen kişilerin öncelikle bu işin tam olarak ne olduğunu anlaması gerekmektedir. Evet, bu karlı bir iştir fakat iyi ürün, iyi hizmet (işletmecilik), iyi makine ve iyi satış noktasının bir araya gelmesiyle oluşur. Öncelikle makineleri tanımanız gerekmektedir.

Soft Dondurma Makinesi

Pompa Sistemleri

Soft Dondurma Makine firmalarıyla görüştüğünüzde sizlere iki seçenek sunulmaktadır. Pompalı ve pompasız. Peki nedir bu pompalı soft dondurma makinesi? ve Nedir bu pompasız soft dondurma makinesi?

Bildiğiniz üzere soft dondurma makinelerinin üst bölümünde soft dondurma tozu ve süt ile hazırladığınız karışımı (sütlü karışım) koyacağınız bir veya iki hazne bulunmaktadır. Bu hazneden dondurma aşağıda (dondurmanın alındığı muslukların arkasında) bulunan silindirlere inmekte ve burada dondurma kıvamına gelmektedir. İşte bu pompalı veya pompasız konusu tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Sütlü soft dondurma karışımı üst hazneden dondurmanın oluşacağı alt silindirlere inerken pompalı makinelerde süte hava karıştırılır ve dondurmanın hacminin çoğalması sağlanır. Bu işlem pompasız makinelerde olmadığı için dondurma hava ile kabartılmadan alt hazneye inmektedir ve dondurma bu şekilde üretilmektedir.

Peki bunun ne önemi var? diyorsanız en anlaşılır şekilde şöyle açıklamayalım. Elimize iki külah aldığınızı düşünün ve birini hava kabartmalı (pompalı), diğerine ise hava kabartmasız (pompasız) makineden 70 gram dondurma koyalım. Her iki külahta 70 gram dondurma olacaktır fakat baktığınız zaman pompası makineden aldığınız dondurma miktarı hacmi küçük olduğu için küçük, pompalı makinede hava ile kabaran dondurmanın ise hacminin çok daha büyük olacağını göreceksiniz. Halbuki iki külahta da 70 gram dondurma vardır.

Ek olarak pompasız soft dondurma makinesinden çıkan dondurma pompalı soft dondurma makinesinden çıkan soft dondurmaya nazaran daha sert ve soğuk olacaktır. Pompasız makinelerin fiyatları pompalı soft dondurma makinelerine göre daha ucuzdur fakat Türkiye’de pek sevilen (sert ve soğuk) bir dondurma elde edemeyeceğiniz için satışlarınızın çok altlarda olmasına yol açacaktır.

Segmentler

Pompalı soft dondurma makinelere geçecek olur isek pompalı makinelerde kendi içinde seçeneklere ayrılır.

  • Alt Segment Pompa Sistemli Makineler
  • Orta Segment Pompa Sistemli Makineler
  • Üst Segment Pompa Sistemli Makineler

Soft dondurma makinesi Pompa sistemleri ise dişli sistem pompalar, piston tipi pompalar ve hava üflemeli (Akvaryum Pompası) şeklinde üçe ayrılır.

Alt segment soft dondurma Makineleri Çin’de üretilen ve pompa sistemi zayıf makinelerdir ve fiyatları çok ucuzdur. (700 dolar – 3000 dolar)

Orta segment soft dondurma makineleri yine Çin’de yapılan ve pompa sistemleri dünya markalarına benzeyen pompa sistemleridir ve fiyatları alt segmekt makinelere göre daha yüksektir.  (5000 dolar – 8000 dolar)

Üst segment soft dondurma makineleri ise Amerika ve İtalya’da üretilen dünya markalarıdır. Bu gün McDonalds, Burger King, İkea, Köfteci Yusuf, Hacıoğlu gibi noktalarda göreceğiniz ve fiyatlarının 25-30.000 Dolarla kadar çıkan makinelerdir.

Her sene 200-300 kişi soft dondurma makinesi almaktadır ve malesef bu makineler yaz sezonu sonu satış sitelerinde alındıkları fiyatların çok altı fiyatlara satışa sunulmakta ve tabir yerinde ise çöp olmaktadır. Orta ve üst segment makineler değerlerini hemen hemen korurken alt segment makineleri çok yüksek değer kaybetmektedirler.

Konuyu toparlayacak olur isek; soft dondurma işine girecek kişilerin iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Bu araştırma yazımın başında söylediğim gibi “iyi ürün, iyi hizmet (işletme), iyi makine ve doğru nokta” olmalıdır. Sonuçta bu makineler durduğu yerde para baslamaktadır.

bu aşamaların önemi nedir?

İyi Ürün; size iyi dondurma satacağınız için müşteri devamlılığı sağlar.

İyi Hizmet; soft dondurma makineleri kendi kendine dondurma satışı yapmadığı için iyi hizmetle birlikte satış yapabilirsiniz.

İyi makine; istenilen kalitede dondurma veren makine olduğu için kötü makineye dünyanın en iyi ham maddesini de koysanız kötü dondurma alacaksınızdır.

Makine hava pompa sistemlerinin zayıf olması durumunda dondurma kalitesinde yaşanacak düşüş ile ilgili ve bir kaç farklı konu için bu yazımıza da göz atınız : Soft Dondurma

Soft Dondurma İşi

Doğru Nokta; dondurma satışınızı maksimuma çıkartacak, insan trafiğinin yoğun olduğu noktalar seçilmelidir. ( Bu konuya da bir parantez açmak gerekecek çünkü bu konu yanlış anlaşılmaktadır. Her yaya trafiğinin yoğun olduğu nokta size satış sağlamaz. Öyle yerler vardır ki yaya trafiği üst seviyelerde fakat bir koşuşturma hakimdir, insanlar bir yerlere yetişmek için çabalıyordur. Böyle noktalarda satış beklenemez. Evet, yaya trafiği önemli fakat gezinen insanlardan oluşan bir yaya trafiği size satış olarak geri dönecektir.

İlgili Yazımız : Soft Dondurma İşi

İyi bir noktada, iyi satışlar yapmanız dileğiyle.

Yazımızda genel olarak soft dondurma makineleri ile ilgili başlıca konuları kısa kısa yazmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi için sitemizi inceleyebilir veya aklınıza takılan tim soruları aşağıdaki yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Sitemizde bulunan Sık Sorulan Sorular sayfamızdan da faydalanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü