Soft Dondurma


WhatsApp Bilgi

Soft Dondurma Nedir?

Soft dondurma süt, şeker, süt tozu ve doğal bağlayıcıların bir araya gelmesi ile elde edilen bir yumuşak dondurma çeşididir. Soft dondurma geleneksel olarak kaşık ile külaha alınan kalisk dondurma servisinden farklı olarak olarak soft dondurma makineleri tarafından -10 derece ısıda karıştırılarak elde edilen ve makinelerin ön tarafından bulunan musluklardan külaha konulan bir dondurmadır. Yılın 12 ayı tüketilebilmesinin sebebi ise klasik dondurmaya göre soğukluğunun daha düşük olması ve kremamsı kıvamıdır.

soft dondurma tozu
soft dondurma tozu

Soft Dondurma’nın Tarihi

Bu farklı dondurma ilk olarak 1930’lu yıllarda Amerika’da bulunmuş ve 1934 yılında bayilik sistemi ile ilk zincir mağaza oluşturulmuştur. Amerika’da 85 yıldır tüketilen bu lezzetli soft dondurma Türkiye’ye dondurma sektörüne yine Amerikan zincir mağazalar tarafından uzun bir süre önce sunulmuştur. Bu firmaların başını McDonalds çekmektedir. http://bit.ly/2ZDMQgp

Türkiye’dede giderek artan taleple birlikte hemen hemen her yerde soft dondurma satışı yapan firmalar oluşmaya başlamıştır. 

Soft Dondurma’nın Karakteristik Özellikleri

Soft dondurma normal klasik dondurmaya oranla 4-6 derece daha düşük bir ısıya sahiptir ve bu sebepten dolayı klasik dondurma kadar soğuk değildir. Üretim sırasında hava ile kabartıldığı için yumuşak bir yapıya sahiptir. Soft dondurmada uygulanan hava miktarı yüzde 0 ile 60 oranında değişmektedir. İçerisinde uygulanan hava miktarı arttıkça dondurmanın kıvamı aynı oranda yumuşar. Bu hava miktarı bitmiş ürünün tadını değiştirir. Hava miktarı arttıkça tatta şeker oranın düşüş yaşanır. Firmalarda bu hava miktarına göre ürün reçetelerinde şeker oranını buna göre ayarlamaktadırlar.

Düşük miktarda hava uygulanmış dondurma daha soğuk, buzlanmış ve rengi sarıya dönük olur. Daha yüksek hava içeriğine sahip dondurma daha yumuşak, daha pürüzsüz ve daha hafiftir ve daha beyaz görünür. Genelde tüketici tarafından tercih edilen ürün de budur. Bu tarz dondurma servisi yapan noktalar daha yüksek satışlara ulaşmaktadırlar.

Dondurmaya daha yüksek hava basabilmek üreticinin yapacağı bir konu değildir. Bu tamamen üretimde kullanılan makinenin kalitesi ve dondurmaya hava basma özelliğiyle olur. Yani hava ile kabartma dondurmada kullanılan ham madde ile değil diğer bileşenlerle sağlanır (Soft Dondurma Makinesi). Piyasada satılan bir çok makine maksimum %10’luk bir hava basma (kabarma) sağladığı için bu makineleri alan işletmeler dondurma satışında ciddi bir yol kat edememektedirler.

İlgili Yazı : Soft Dondurma Makinesi 

soft dondurma tozu

İdeal Hava Oranı

Soft dondurma için ideal hava oranı % 33 – 45 ‘tir. Makine alacağınız firma ile bu konuları mutlaka konuşunuz. Kalitesiz makine ve pompa sistemlerinde bu oranı yakalamak bir hayalden öteye gitmez ve hedeflediğiniz günlük dondurma satış adetlerine çıkmanız mümkün olmayacaktır.

Kabarma oranı % 33 – 45 aralığından yüksek ise dondurmanın tadında düşüş olacaktır. Eğer az ise de soft dondurmanız sert, soğuk ve çabuk erimeye sebep olacaktır. Bu oranın altı ve üstü kabul edilebilir bir dondurma olmayacağı için tercih edilmemelidir.

Dondurma Neden Kristalleşir?

Yine bu kristalleşme (yani buzlanma) de makineyle ilgili bir durumdur. Dondurma makinenizde hızlı bir şekilde üretilmelidir ki bu kristalleşme oluşması. Üretim süresi uzun olan makinelerden çıkan dondurmalarda buzlanma görünür ve buda tercih edilen bir durum değildir. Kristalleşme de dondurma satışınızı düşürecek başta gelen etkenlerden biridir. Dondurma kremamsı bir yapıda olmalıdır. Bu durumda iyi bir makine ile halledilebilecek bir konudur. Kristalleşmenin kullandığınız süt, ham madde ve diğer ürünlerle hiç bir ilgilisi yoktur.

Dondurma üretimi için hazırladığınız karışımı (Dondurma tozu ve süt) soğuk tutmanız dondurmanın makine tarafından daha hızlı yapılmasına olanak sağlar. Hazır olan karışım makinenizin üst haznesinde +3 veya +4 derecesinde durmalıdır. Daha sonra kullanmak üzere hazırlanan karışımlar ise mutlaka buzdolabında bekletilmelidir. 


Soft Dondurma Ham Madde Çeşitleri

Üretimi (Makinelerde kullanılmak üzere) için 2 çeşit forma vardır. Bunlar toz halinde olan karışımlar (su veya süt ile karışır) ve hazır likit karışımlar.

Likit Karışımlar

– Likit karışımlar hazır sütlü karışımlardır ve Türkiye’de 10 Litrelik veya 1 Litrelik ambalajlarda bulunur. Bu hazır karışımlar UHT tekniği ile tam aseptik dolum ve paketleme teknolojiyle üretimi yapıldığı için açılmamış paketlerin 45 gün ile 5 ay arasında kullanım ömrü vardır. Paket açıldıktan sonra ise 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir.

– Oldukça pratik ürün olmalarına rağmen sektörde kullanıcısı çok fazla görememekteyiz. Bunun başlıca sebebi sevkiyatı sırasında soğuk zincir gerekmesi ve soğuk depolama yapılması gerekliliğidir.

– Bunların dışında bir dezavantajı da külah maliyetinin toz ürünlere nazaran neredeyse iki katına çıkartıyor olmasıdır. Bu iki sebepten dolayı zincir mağazalar dışında veya günlük külah satış adedi 3 – 5000 külah olan yerlerin dışında pek tercih edilmemektedir.

İlgili Yazı : Soft Dondurma Likiti

Toz Karışımlar

– Toz Karışımlar ve likit ürüne oranla daha maliyeti düşük ve sevkiyatı ve saklanma koşulları daha kolaydır. Raf ömürleri de uygun koşullarda 2 seneye kadar çıkmaktadır.

– Soft dondurma tozu şeker, vanilya, süt tozu ve dondurmaya formunu veren kıvam arttırıcılarla üretilen bir üründür. Bu toz ürün su veya süt ile karıştırılarak soft dondurma makinesine eklenir ve dondurma elde edilir. Külah maliyeti ise likit ürünlere oranla % 60-70 daha düşüktür.

– Kar marjının yüksek olmasından dolayı işletmelerin büyük bir kısmı toz ürünleri tercih etmektedirler.

İlgili Yazı : Fromate Soft Dondurma 

Soft Dondurma Besin Değerleri

100 Gr.’lık bir porsiyonu için besin değerleri aşağıdadır.

 • Kalori (kcal) 222
 • Toplam Yağ 13 g
  • Doymuş Yağ 7 g
  • Çoklu Doymamış Yağ 0,5 g
  • Tekli Doymamış Yağ 3,5 g
 • Kolesterol 91 mg
 • Sodyum 61 mg
 • Potasyum 177 mg
 • Karbonhidrat 22 g
  • Diyet Lifi 0,7 g
  • Şeker 21 g
 • Protein 4,1 g
 • Kafein 2 mg
 • A Vitamini 589 IU
 • Kalsiyum 131 mg
 • D Vitamini 29 IU
 • Kobalamin 0,5 µg
 • C Vitamini 0,8 mg
 • Demir 0,2 mg
 • B6 Vitamini 0 mg
 • Magnezyum 12 mg’dir. 

Yüksek Kalite

Peki buraya kadar her şey tamam. Peki bu tarz bir dondurma işi karlı bir iş midir? Bu soru ile ilgili yazımız : Soft Dondurma İşi

Soft Dondurma Tozu ve Ürünlerle İlgili Detaylı Almak İçin İletişim Kanallarımızı Kullanınız.

Yazımızda genel olarak soft dondurma ve sektörle ilgili başlıca konuları kısa kısa yazmaya çalıştık. Daha detaylı bilgi için sitemizi inceleyebilir veya aklınıza takılan tim soruları aşağıdaki yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Sitemizde bulunan Sık Sorulan Sorular sayfamızdan da faydalanabilirsiniz.

1 Yorum. Yeni Yorum

 • İyi günler ben bu işi yapmak istiyorum ama piyasada çok farkli model ve çok pahali makinalar var buda kafa karaşikliğina yol açiyor sizin tecrubelerinizden faydalanmak istiyorim ne tür mikanina tavsiye edersiniz şimdiden teşekkürler.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
You need to agree with the terms to proceed

Menü
error: Fikri Mülkiyet!! FromaGida.com Üzerindeki Tüm Yazı, Fotoğraf veya Ürün Bilgilerinin Kullanımı İzine Tabidir!